ÜLESANNE: Kavandage ja viige paaristööna läbi üks aktiivõppel põhinev informaatikatund. Valmistage ette tunnikava ja seonduvad õppematerjalid, juhised jms. Dokumenteerige tunni läbiviimine kas videoraportina (video maksimumkestus 5 min), fotoloona või esitlusena. Omavahelise tööjaotuse otsustate ise – võite tunnis mõlemad õpetada (koos või vaheldumisi), aga tund võib olla viidud läbi ka ühe paarilise poolt kui teine vastutab nt. dokumenteeerimise eest.
Planeerisin ja viisin tunni läbi üksi ja tegin üksi ka pildid, mille hiljem videomontaažiks kokku panin.
VIDEOMONTAAŽ: https://drive.google.com/file/d/1M-S7rmP1z-bMxozsTkcJAidYB2ZyFeKH/view?usp=sharing
Tunnikava LePlanner keskkonnas: https://beta.leplanner.net/#/scenario/5de3783e510c5f2a163d630e
TUNNIKONSPEKT
KLASS: 5.a
AINE: informaatika
TEEMA (õppeaine sisust lähtuv): esitluse loomine ja Google Slides
EESMÄRK (õpitulemused tunni teemast lähtuvalt; eesmärgid ÕPPIJA seisukohalt)
Õpilane:
- tuletab meelde eelmises tunnis õpitu esitlusmeetodite kohta
- analüüsib ja kirjeldab esitluse loomise etappe ja nõudmisi;
- kirjeldab esitluse loomise protsessi.
ÕPETAJA EELTEGEVUSED ja VAHENDID (mööbli paigutus ruumis, tahvlile kirjutamine, jaotvara paljundamine, lisamaterjalid, tehnilised vahendid)
Tunni käik:
8:15 – 8: 16 TUNNI ORGANISEERIMINE. Õpilased ootavad tundi koridoris ja kui tunni kell heliseb, siis lähevad lapsed klassi panevad koolikotid seina äärde ja lähevad oma koha peale. Kuna õpilased ei ole vahetundides arvutiklassis (proleemide ja kooli vara rikkumise vältimiseks), siis on õpiastel võimalus vaikselt klassi tulla ja oma koha peale minna, et kohe tunniga alustada.
8:16 – 8:18 TUNNI TEEMA JA EESMÄRKIDE TEATAMINE. Õpetaja näitab projektoriga seinale tunni jaoks koostatud veebilehekülge ja seda osa, kus on tegevused, mida õpilased tunnis teevad ja mida nad teada saavad. Õpetaja selgitab, et tänases tunnis teevad õpilased kaks rühmatööd, mis on seotud esitluse loomisega ja ka eelmises tunnis õpitud teemaga, milleks olid esitlusmeetodid. Lisaks saavad õpilased ülevaate esitluse loomises meelespeast ja hindamiskriteeriumitest. Tunni lõpus saavad õpilased ülevaate sellest tööst, mida nad hakkavad järgmisel kahes kahes informaatikaõpetuse tunnis tegema. Tunni teema ja eesmärkide selgitamiseks, et õpilased teaksid, mida nad tunnis tegema hakkavad. Vajalikud vahendid: tunni materjal veebilehel: https://sites.google.com/view/5inf/tunnid/11
8:18 – 8:21 RÜHMADE MOODUSTAMINE (CLASS DOJO). Õpetaja avab ClassDojo keskkonna, kuhu ta on eelnevalt lisanud õpilaste nimed ning moodustab selles keskkonnas sobiva suurusega rühmad. Seejärel ilmuvad rühmad projektori vahendusel seinale ning õpilased saavad teada, kellega nad ühes rühmas tööd tegema hakkavad. Seejärel liigub iga rühm kokku ja valib endale klassis sobiva koha, et oma tööd edasi teha. Rühmade moodustamiseks, et õpilased teaksid, kellega nad tunnis koos tööd tegema hakkavad. Vajalikud vahendid: rühmade moodustamine: https://www.classdojo.com/
8:21 – 8:26 EELMISES TUNNIS ÕPITU MEENUTAMINE. Õpilaste ülesandeks on valida oma rühma juht, kes tuleb ja võtab õpetaja laualt pliiatsi ja paberi ning seejärel näitab õpetaja küsimusi ning kõik rühmad peavad vastama viiele küsimusele, mis on seotud eelmises tunnis õpitud materjaliga.
-
- Kui kaua kestis esitlus PechaKucha meetodi puhul? Mitu minutit ja mitu sekundit?
- Missuguse esitlusmeetodi puhul kasutatakse tavaliselt üllatusmomente?
- Mis teeb Monta meetodi eriliseks?
- Missugused on slaidid Takahashi meetodi puhul?
- Mis teeb Godini meetodi eriliseks?
Kui kõik küsimused on vastataud, siis toob rühma juht vastused õpetaja laua peale ja läheb oma rühma juurde tagasi. Õpetaja kontrollib kiiresti õpilaste tööd ja annab kohest tagasisidet tetud töö kohta. Eelmise tunni teema meenutamiseks ja õpitu kinnistamiseks. Koostööoskuse arendamiseks ja koostöö tegemiseks. Vajalikud vahendid: küsimused eelmises tunnis õpitu kordamiseks, paberid ja pliiatsid.
8:26 – 8:46 KUUE MÕTTEMÜTSI MEETOD. Õpetaja selgitab õpilastele, et järgnev töö on seotud kuue erineva mõttemütsiga ja näitab ka mütside joonist ja selgitusi.
- VALGE müts – FAKTID
- MUST müts – KRIITIKA
- KOLLANE müts – OPTIMISM JA KASULIKKUS
- ROHELINE müts – LOOVUS, UUED IDEED
- PUNANE müts – EMOTSIOONID
- SININE müts – ARUTELU, KOKKUVÕTE
Õpetaja selgitab õpilastele, et iga mõttemütsi juures on ka selgitavad ja täpsustavad küsimused, millele on vaja vastata Padleti veebikeskkonnas.
Õpetaja jagab igale rühmale Padlet’i veebitahvli linki.
Kõigepealt alustab õpetaja valge mütsiga ning õpilaste ülesandeks on kirja panna oma rühma number ja faktid, mida nad esitluse loomise kohta teavad. Kui õpilased on vastanud, siis teeb õpetaja vastustest lühikese kokkuvõtte ja selgitab järgmist mütsi.
Järgmiseks mütsiks on must müts ning õpilaste ülesandeks on kirjutada, miks on esitluse loomine keeruline või mis teeb esitluse keeruliseks. Kui õpilased on vastanud, siis teeb õpetaja vastustest lühikese kokkuvõtte ja selgitab järgmist mütsi.
Kolmas müts on kollane müts ning õpilaste ülesandeks on kirjutada, missugust kasu me saame esitluste tegemisest ja miks need head on. Kui õpilased on vastanud, siis teeb õpetaja vastustest lühikese kokkuvõtte ja selgitab järgmist mütsi.
Roheline müts on seotud loovus ja uuet ideedega ning õpilaste ülesandeks on müelda ja kirja panna see, mis aitab esitluse heaks muuta. Kui õpilased on vastanud, siis teeb õpetaja vastustest lühikese kokkuvõtte ja selgitab järgmist mütsi.
Punane müts on emotsioonide müts ning õpilaste ülesandeks on mõelda ja kirja panna, missuguseid tundeid tekitab meis esitluse loomine ja esitlus eesitlemine. Kui õpilased on vastanud, siis teeb õpetaja vastustest lühikese kokkuvõtte ja selgitab järgmist mütsi.
Viimane müts on sinine müts ning õpilaste ülesandeks on kirjutada kokkuvõtlikult mida nad teada said ning mida nad peaks nende saadud teadmistega edasi tegema. Kui õpilased on vastanud, siis teeb õpetaja vastustest lühikese kokkuvõtte ja selgitab järgmist mütsi.
Õpilaste jaoks uue meetodi rakendamiseks. Esitluse temaatika analüüsimiseks ja tööprotsessi selgitamiseks. Koostööoskuse arendamiseks ja koostöö tegemiseks. Oma mõtete väljendamiseks. Vajalik vahend: veebitahvel Padlet’i keskkonnas: https://padlet.com/lytorn/5esitlus
8:46 – 8:52 GOOGLE SLIDES. Õpetaja palub nüüd õpilastel oma koha peale tagasi minna ja hakkab näitama seda, kuidas toimib Google Slides keskkond. Õpilased saava ülevaate sellest, kuidas teemat muuta, kuidas slaidi lisada ja kuidas slsidide küljendust muuta. Lisaks näitab õpetaja, kustkohast saab täpploendit ja kustkohast saab kirja stiili ning suurust muuta. Lisaks näitab õpetaja, kuidas saab slaidiesitlusse pilti, videot ja MP3 faile lisada, et oma esitlust atraktiivsemaks muuta. Google Slides keskkonna tutvustamiseks ja võimaluste näitlikustamiseks. Vajalik vahend: Google Sides keskkonda sisselogimine oma kontoga.
8:52 – 8:56 ESITLUSE LOOMISE MEELESPEA JA HINDAMISKRITEERIUMID. Õpetaja selgitab lastele, mis on esitluse loomisel kõige olulisem ning mida nad peavad kindlasti tegema ja meeles pidama kui oma esitlust tegema hakkavad. Lisaks näitab õpetaja ka hindamiskriteeriumeid ja selgitab, et loodav esitlus on hindeline töö ja hinne kujuneb üksikute punktide summa põhjal. Esitluse loomise põhimõtete meenutamiseks ja kinnistamiseks. Hindamiskriteeriumite tutvustamiseks. Vajalikud vahendid: Esitluse loomise meeles pea ja hindamiskriteeriumite olemasolu.
8:56 – 9:00 JÄRGMISTE TUNDIDE TÖÖ SELGITUS JA TAGASISIDE TUNNIST. Õpetaja selgitab õpilastele, et järgmises tunnis hakkavad õpilase dise esitlust looma. Esitluse loomisel peavad õpilased arvestama esitluse loomise põhimõtetega. Lisaks on oluline järgida õpetaja antud nõuandeid ja soovitusi (värvid, taust, kirja suurus jne), et luua hea esitlus. Lisaks tuletab õpetaja õpilastele meelde, et loodud esitlust tuleb temaga jagada ja kindlasti ka kaasõpilastele ülejärgmises tunnis ka esitleda. Õpetaja küsib iga õpilase käest he lause, kus õpilane ütleb, mida ta tänases tunnis õppis ja teada sai. Õpilaste teavitamiseks eelseisvatest tegevustest, et nad teaksid, mida ja kuidas nad edasi tegema peavad. Tagasiside saamiseks.
ENESEANALÜÜS:
1. Vaatan üle seatud eesmärgid
- tuletab meelde eelmises tunnis õpitu esitlusmeetodite kohta;
- analüüsib ja kirjeldab esitluse loomise etappe ja nõudmisi;
- kirjeldab esitluse loomise protsessi.
2. Mille põhjal otsustan eesmärkide saavutamise üle? Tunnile seatud eesmärgid said täidetud, sest õpilased tuletasid tunnis meelde eeslmises tunnis õpitud teema esitlusmeetodite kohta. Lisaks said õpilased 6 mõttemütsi meetodi kaudu analüüsida ja mõtiskleda esitluse loomise teemal ja ka esitluse loomise nõuetel.
3. Mis õnnestus? Mida selleks tegin? Tunnis õnnesus väga hästi kuue mõttemütsi meetod, sest õpilased tegid rühmatööd väga hästi ja õpilaste mõtted olid väga asjalikud.
4. Millega ei ole rahul selles tunnis? Tunnis ei jäänud ma rahule sellega, et õpilased ei mäletanud väga palju eelmises tunnis õpitu kohta ja seetõttu oli viktoriini ülesanne nende jaoks keeruline.
5. Mida oleksin võinud teha teisiti? Oleksin võinud viktoriini teisiti, kuid pole kindel, kas Kahoot või muu variant oleks parema tulemuse andnud.